Pod takim hasłem upłynął pierwszy upalny dzień festiwalowej, folkowej przygody. W Pasażu Rubinsteina odbył się „Jarmark kultur i narodów”, podczas którego zespoły krajów biorących udział w festiwalu prezentowały swoją kulturę, tradycje i twórczość. Tancerze zespołu Poltex i artyści Teatru Ulicznego DH przywitali gości nowatorską prezentacją taneczną „ożywiając” na chwilę, przygotowaną specjalnie na tą okazję instalację- FOLKOWE LODOWE.
W ten sposób zatopione w bryłach lodu przedmioty związane kulturowo z Łodzią i jej okolicą (pasiak łowicki, kołowrotek, wrzeciono, kłębki nici, wianek), zyskały na chwilę drugie życie skupiając uwagę i przybliżając naszym gościom historię i tradycje 20160701_162138miasta i regionu. Instalacja wzbudziła duże zainteresowanie widowni, która równie ożywiona skocznymi rytmami oberka dołączyła się do tańca.
Była to dobra rozgrzewka do flash-mobów, które wystartowały chwilę później w 6 miejscach ulicy Piotrkowskiej. Właśnie tam zespoły polskie i zagraniczne realizowały animacje taneczne, zapraszając widzów do wspólnej zabawy.
Na festynie podsumowano zrealizowaną dzień wcześniej grę terenową na zasadach questu – Dawno temu na Retkini, dająca możliwość odkrycia uczestnikom tajemnic i ciekawostek wśród zakamarków „sypialni Łodzi”, pochodzących z czasów, kiedy Retkinia była jeszcze wsią.
Odbyła się tu również inauguracja Foto-Folk-Energia działań uczestników konkursu „Złota Łódka 2016 – foto”. Warto dodać, że w tym roku fotografowie biorący w nim, udział nie przysyłali wcześniej gotowych zdjęć konkursowych. Ich zadaniem jest wykazanie się umiejętnościami podczas trwania festiwalu i uchwycenie w kadrze POZYTYWNEJ ENERGII artystów, publiczności, wydarzeń, towarzyszącej Folkowym Inspiracjom.
Najlepsze prace zostaną zaprezentowane 8 lipca na wystawie w foyer hali koncertowej Klubu Wytwórnia, podczas koncertu galowego, a najciekawsze zdjęcia portretowe stworzą wieczorem 7 lipca interaktywna wystawę FOLK PORTRETY na kamienicy restauracji „Anatewka”.przy ulicy 6 Sierpnia.
Ten pełen wrażeń dzień festiwalowy zakończyła międzynarodowa, wielobarwna parada, która pod eskortą Bicykli, prowadzona przez wspaniałą Orkiestrę Dętą OSP Dzietrzkowice przemaszerowała od Placu Wolności do Pasażu Schillera.
Wieczorem wisienką na torcie okazał się spektakl otwarcia festiwalu w wykonaniu grup tanecznych OFF Harnam i JAZZinŁódź., połączony z inauguracją tworzenia instalacji Weaving Walls – folkowa kamienica, autorstwa grecko-włoskiego studia ENTROPIKA – Architekture&Design Lab. Co ważne każdy chętny może włączyć się w tworzenie instalacji powstającej na kamienicy restauracji ANATEWKA (ul. 6-go Sierpnia 2/4 ) w dniach 2-6.07.2016 - wystarczy przyjść i dołączyć do grupy plecących liny.